Logo: Kompentencesekretariatet
Søg
Luk menu

Den Statslige Kompetencefond sender igen automatiske e-mails

Der har der været udfald i automatiske e-mails sendt fra Den Statslige Kompetencefond. Der er netop rettet op på fejlen. Det betyder, at alle e-mails, der har ligget i kø siden 20. maj, vil blive udsendt fra i løbet af eftermiddagen den 16. juni.

Opdateret 16. juni 2025 kl. 14.55

Har du netop modtaget en e-mail fra Den Statslige Kompetencefond, er det ikke nødvendigvis en besked fra i dag. Fondssystemet sender i øjeblikket en stor mængde automatiske e-mails, der har ligget i kø siden den 20. maj, hvor der er opstod en fejl i systemet.

Vi har sammen med vores it-leverandør lokaliseret problemet, som nu er løst.

Det betyder, at du måske modtager flere e-mails i dag. De automatiske e-mails kan blandt andet være:

  • e-mail med besked om nye meddelelser i fondssystemet
  • e-mail om tilsagn eller afslag på ansøgninger
  • e-mail til at aktivere din nye bruger

Hvis du er i tvivl om, hvilken e-mail, der er den gældende, kan du med fordel tjekke rækkefølgen inde i fondssystemet under din ansøgning.

Engangskoder til login virker igen

De tidligere problemer med login til Den Statslige Kompetencefond er også løst. Udsendelsen af engangskoder fungerer igen, hvilket er nødvendigt for at logge ind i fondssystemet.

Vi beklager de gener, som de tekniske problemer måtte medføre.

Ved spørgsmål er du velkommen til at skrive til fond@kompetenceudvikling.dk

Obs
Skjul nyheder